Most, hogy elolvastam a képregényeket és végignéztem a rajzfilmsorozatot,
tartanom kell egy Zerocalcare-rivjú „maratont”…
;-) Persze, annyira _maratoni_ azért nem lesz, nyugi. :sör:
A két képregénnyel indítok, aztán – terveim szerint holnap –
a rajzfilmsorozatról fogok referálni. :thumbsup:
Először is azzal kezdem, hogy köszönetet mondok a Nimue Kiadónak, Lakatos Istvánnak, hogy nem adta fel, nem hagyta abba a Zerocalcare képregények magyar
kiadását. :thumbsup:
És én… hm… vén marha :-P csak most jöttem rá, hogy Lakatos István írta a Dobozvárost, aminek elkészültére én is
csatlakoztam anno a Brancsközösséghez,
és István 2022. 10. hónaptól – 2023.07. hónapig rendszeresen e-mail-ben
tájékoztatott arról, hogy hol a tart a projekt: aminek végén kézhez
kaptam/kaptuk a kötetet. :sör:
És ha már ez leesett (…végre… nagy nehezen… :-P), akkor ki
kell fejeznem a hálámat Lakatos
Istvánnak a munkájáért és kitartásáért, és mindjárt meg is mutatom, hogy
milyen műveket köszönhetek neki, akár közvetve, vagy közvetlenül. :thumbsup:
Be kell szereznem most már a "Mezsgyét" is. :sör:
Zerocalcare: La
profezia dell’armadillo – Az óriástatu jóslata (képregény)
Itt szeretném megtenni első és egyetlen negatív észrevételemet,
de utána csak a dicséret hangján fogok szólni! :sör:
Ez pedig az, miszerint, hogy „Az óriástatu jóslata” a legelső képregénye Michele Rech-nek, ami 2011-ben
jelent meg. A másik magyarul megjelent műve, a „Torokszorítósdi” pedig 2018-ban.
Talán érdemes lett volna magyarul is időrendben kijönni a kötetekkel… Ugyanis
én olvasás közben egyre azon agyaltam, hogy a mű minősége olyan… mintha „visszalépés” lenne: kicsit szertelen,
kicsit csapongó, kicsit szomorú, kicsit vidám, kicsit összeszedett, kicsit
szétszórt – mint aki keresi még a „hangját”. És rákeresve ráeszméltem: tényleg
így van – hisz ez az első képregény kötete, természetes, hogy kereste, hogyan
lesz/lehet a legjobb. Szóval, kicsit zavart okozott az erőben – nálam…
De még egyszer leszögezem: nem lehetek elég hálás azért,
hogy megjelent magyarul! :leborul:
Az óriástatu jóslata… az elmúlásról, a gyászfeldolgozásról…
a régi szép idők elmúlása miatti könnycseppekről, főhajtásról szól… és
gyönyörűen.
Mert múlnak az évek fölöttünk… és van, aki idejekorán
távozik a régi barátok közül… és az itt maradottakat ez tükörbe és egymás
szemébe nézésre készteti – hogy nem lehettünk volna egymással jobbak… nem
tehettünk volna néhány dolgot jobban, szebben… és hová jutottunk az eltelt idő
alatt.
Hja igen: így leírva nem túl biztató és olvasócsalogató,
tudom: de ezt Zerocalcare írja,
Barátaim – aki önironikus, ironikus és ott van mellette személyes kedvencem, Secco, aki a maga egyszerű,
földhözragadt módján mindig rámutat egy-egy helyzet fonákjára, vagy „paraszti,
józan ésszel” való megközelítésére. Néha olyan, mintha adna egy taslit a
nyakadra, hogy: „vedd már észre, te
mélabús ló!” – és ez kizökkent az önsajnálat, a sajnáltatás gödréből, és az
ember egyszer csak tud nevetni saját szánalmasságán.
Annyira szeretem Secco-t,
hogy szerettem volna egy fotót látni a „real life” Secco-ról (akit egyébként két barátja tulajdonságaiból „gyúrt össze”
Michele Rech, de elmondása szerint
az egyikük azért mégis jobban benne van a karakterben, mint a másikuk… ;-) ),
de nem találtam – ellenben belefutottam, hogy van egy 2018-as élőszereplős film „La profezia dell’armadillo”, ami
simán elment eddig a radarom alatt. Pótolni kell, nincs mese. :sör:
Szóval… gyászfeldolgozás… régi barátok, barátságok elmúlása
fölötti merengés… felnőtté válás? Nem tudom…
Talán az a legjobb szó rá, hogy „tribute” – tisztelgés,
főhajtás ifjúkorunk arany emlékei fölött… és a Bojtorján Együttes: „Énekelsz
egy régi nótát” című dalának sorai ugranak be…
„Énekelsz egy régi nótát
S azt mondod, sokért nem adnád
Hogyha visszajönnének azok a szép idők
Amikor még vártak rátok
A lányok és a jó barátok
Esténként egy mozi vagy egy klub előtt
Minden korban van valami
Ami akkor és ott jó
És éppen attól válik széppé, hogy vissza nem hozható
S ha összejönne a régi banda
Hidd el, roppant unalmas volna
Mást gondolnánk és másról volna szó”
Camile – Riposa in
Pace…
Zerocalcare:
Kobane Calling (képregény)
2017-ben jelent meg… és ez teljesen eltér minden más Zerocalcare stufftól: négy képregényt olvastam tőle és három rajzfilmsorozatot láttam – de a Kobane nagyon keményen kilóg a sorból: mondhatni brutálisan…
kegyetlenül.
Kobane (vagy Kobani) egy fontos kurd város Észak–Szíriában
a török határtól délre – ahol a kurdok folyamatos háborúban állnak, hol a
török kormányerőkkel, hol a szíriai hadsereggel, és legvégül… az ISIS-szel: aki
élve égettek el ketrecben embereket, akik nők és gyerekek fejét vágták le…
2014 szeptemberétől 2015 januárjáig ostromolta az ISIS Kobane-t
– amit azóta a „kurd Sztálingrádnak” is neveznek…
Itt jár (valóságosan) Michele
Rech, kétszer is, és képregényben örökítette meg ezt a két útját, emléket
állítva a névtelen és nevesített hősöknek… a soha fel nem adó, örök harcban
élő, számkivetett kurdoknak…
Basszus, gyerekek… Zerocalcare
az Zerocalcare: próbál – és néha
sikerül is – megnevettetni néha (főként öniróniával), de a téma olyan komoly,
hogy nem sok mosoly ömlik el az ember arcán…
…legtöbbször keskeny pengévé váltak az ajkaim… és a fogamat
csikorgattam tehetetlen fájdalmamban… dühömben…
És Michele Rech
igyekszik néha gyorsan elmagyarázni olyan politikai struktúrákat 8-10-12
képkockában „for dummies”, amire
lehet, hogy 2-3 napos katonai-geopolitikai-vallási előadás sorozat lenne igazán
hivatott…
Nem mondom, hogy ez rossz, de nehéz – és nem teszi
olvasmányossá a dolgot. A kötet legvégén két „Postscript” is található
– azok már tényleg brutálisak a tényfeltárásban, a politikai helyzet
elmagyarázásában… és nem mondom, hogy nem törhet bele az ember bicskája. 2x
vagy 3x ugrottam neki, mire átrágtam magam rajta…
Összefoglalva: fantasztikus, hogy Michele Rech felvállalta, és kétszer is felkereste a kurdokat, és a
maga módján, a lehetőségeihez mérten próbált hírt adni a világnak a kurdok
végtelen, önfeláldozó harcáról. :respect:
De ez teljesen más, mint az összes többi Zerocalcare mű, és nem biztos, hogy
való mindenkinek…
Azért jegyezzük fel magunknak: Eger, Nándorfehérvár, Drégely, Kőszeg, Szigetvár – Alamo – Sztálingrád
Kobane
…