2020. május 9., szombat

Song of the South - A Dél dala (1946)



A Disney a 2000-es években nagyon nekiugrott a régi sikerek felújításának, újra feldolgozásának, de a „Song of the South” témájában mélyen hallgatnak. Hogy miért, az nem is csoda: hiszen úgy mutatja be a rabszolgaságot, a rabszolgatartást, ami finoman szólva is erősen felpuhítja, megmásítja, és idealizálja ezt az embertelen rendszert.

Az afroamerikai rabszolgák jobbára szinte barátai a fehéreknek, esténként örömmel és vidáman énekelgetnek a tűz körül, puritán kunyhóik mellett – igazából, nem is vágynak többre-jobbra, ha ehetnek, ihatnak, dalolhatnak, és tető van a fejük fölött, nekik már tökéletes a világ. :-PPP

Mondom: a Disney szerint... és az amerikai _fehér_ közvélekedés szerint... legalábbis 1946-ban... meg még utána is... talán napjainkig(?!)...


Ez egy Disney családi film, élőszereplős, de Rémusz bácsi meséi rajzfilm betétként jelennek meg ebben a moziban.

A Disney 1948-ban két Oscar (illetve akkoriban még „Akadémiai” ) díjat is kapott ezért az alkotásért: James Baskett Rémusz bácsi megformálásáért – és a legjobb zene, eredeti dal kategóriában a „Zip-A-Dee-Doo-Dah” című dala.


Hogy miért is írok erről az alkotásról, miközben maga a Disney is legszívesebben kitörölné a múltjából?

Két ember miatt érzem azt, hogy érdemes látni, és nem szabad elfeledni ezt a filmet.

Az egyik a már korábban említett James Baskett, Rémusz bácsi – akinek Vajda László kölcsönzi a magyar hangját.


James Baskett diabétesszel küzdött, és a forgatás alatt is szívrohamot kapott, de ennek ellenére lelkesen és szeretettel fejezte be a filmet. Hogy utána kapjon egy olyan pofont, amit nem szabadott volna kapnia…

A film díszbemutatója 1946 november 2-án volt Atlantában, Georgia államban. (Azaz a „Dél” szívében.) Erre a premierre James Baskett nem volt hivatalos, ugyanis akkoriban Atlantában olyan faji törvények voltak életben, ami nem tette lehetővé, hogy egy színesbőrű színész egy fehérek számára kijelölt filmszínházba bemehessen. Még akkor sem, ha ő a főszereplő.

Nem hiszem, hogy részleteznem kellene, mekkora méltánytalanság is volt ez.


Ezek után 1948 március 20-án James Baskett első afroamerikai színészként(!!!) akadémiai (Oscar) díjat kapott Rémusz bácsi megformálásáért.

Majd ugyanebben az évben, július 9-én a diabétesz okozta újabb szívroham következtében elhunyt, mindössze 44 év adatott neki…


A másik személy pedig aki miatt ezt a filmet látni kell az Bobby Driscoll, aki a film gyermekfőszereplője. Sajnos, az ő sorsa sem kevésbé tragikus, mint James Baskett-é

Bobby Driscoll a Disney sztárja volt: „Wonder Child”, így nevezték.
1946-tól 1953-ig volt a Disney gyermekszínésze.


Ő maga így beszélt a Disney-s korszakáról: „Ezüst tálcán hordoztak – aztán kidobtak a szemétre.”.

(Itt gondolkoztam, hogy írok pár szót a Disney utáni életéről is, de inkább csak a szomorú végről…)

1968 márciusában két gyerek játszott egy elhagyott épületben, ahol az egyik szobában egy holttestet találtak. A hatóságok megállapították, hogy a drog és az alkohol okozta szívroham végezhetett vele, de nem tudták azonosítani, ezért jelöletlen sírba temették, mint a többi azonosítatlan áldozatot.

1969 júliusában Driscoll édesanyja nyomására a hatóságok újra nyomozni kezdtek, és kiderítették, hogy a 19 hónappal korában talált azonosítatlan holttest Bobby Driscoll volt – akit a 31. születésnapja előtt pár nappal találták meg holtan.


Hogy ez borzasztó, emberhez méltatlan halál, ahhoz nem fér kétség – de még erre jött egy kis plusz aljasság.

A Disney 1971-72-ben (a Disney cég alapításának 50 éves évfordulója alkalmából) újra a mozikba vitte a „Song of the South”-ot: és mivel nem akarták, hogy az „újra-premiert” beárnyékolja a gyermek főszereplő méltatlan halála, ezért mélyen hallgattak róla…

Csak akkor derült ki, hogy mi történt, amikor az újságírók megtalálták Bobby Driscoll édesanyját, aki elmondta nekik.


Mondhatjátok, hogy nem éppen kedvcsináló, amit írtam, de ezért a két értékes, tehetséges, csodálatos, ám méltatlanul elfeledett emberért érdemes a figyelemre ez az alkotás.


De méltánytalan lennék, ha nem említeném meg a nagyszerű magyar szinkronhangokat, akik csodás ízt és színt adnak a magyar változathoz.

Vajda László (James Baskett – Rémusz bácsi), Gerő Gábor (Bobby Driscol – Johnny), Józsa Imre (Tapsifüles), Kerekes József (Róka Rókus), Kránitz Lajos (Medve Ede)

Szerintem, remek gyermekfilm „A Dél dala”, amit gyerekként, vagy felnőttnek gyermeki lélekkel nagyon lehet élvezni – de talán nem árt, ha tudjuk, hogyan készült, és hogy a lássuk, a dizni már akkor is pont ugyanúgy bánt (el) a színészeivel, ahogy manapság teszi _minden_ frencsájzzal, amit felvásárol...

 Nincs még egy olyan filmes cég a földön, ami náluk tudatosabban és célzottabban a gyermekekre, az ő szórakoztatásukra, a belőlük való meggazdagodásra építene – de nincs még egy ilyen embertelen, gátlástalan pénzhajhász sem...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése